Aké lepidlo na dlažbu alebo obklad? Presne túto otázku je nutné položiť si ešte predtým, ako sa pustíme do práce. Každá dlažba či obklad si totiž žiada iný druh lepidla. Novinkou v sortimente je inovatívna gélová technológia, ktorá má vďaka svojej konzistencii a ostatným vlastnostiam výhody oproti bežným druhom lepidiel. Kedy je vhodné využiť práve tento druh lepidla?Pre dosiahnutie optimálneho výsledku je kľúčová voľba vhodného lepidla. Rozhodnutie vždy závisí od kvality podkladu, podmienok použitia, ale aj druhu a veľkosti obkladu. Všetky lepidlá pre obklady a dlažby musia spĺňať parametre európskych technických noriem.Základom je prídržnosť

Minimálna hodnota prídržnosti pre cementové lepidlá podľa normy EN STN 12004 je 0,5 N/mm2. Takéto lepidlá sú označené triedou C1. Lepidlá triedy C2 majú túto minimálnu hodnotu stanovenú až na 1,0 N/mm2. Lepidlá triedy C1 môžete použiť na obklady a dlažbu menších rozmerov a s vyššou nasiakavosťou. Na väčšie obklady s nižšou nasiakavosťou, ako napr. gresové obklady, použite lepidlá s vyššou pevnosťou.

Aký druh lepidla treba použiť?

Pri náročných podmienkach a veľkých formátoch obkladov je potrebné použiť flexibilné lepidlá. Čím vyššia kvalita lepidla, tým je aj vyššia bezpečnosť systému. Flexibilné lepidlá sú označované podľa normy STN EN 12001 triedou S1 a S2 a garantujú odolnosť lepiacej malty voči priečnej deformácii. To znamená, že lepšie prenášajú pnutia medzi podkladom a obkladovým prvkom.

Kde všade je vhodné použiť flexibilné lepidlo?

Pri lepení dlažby v exteriéri, na podlahové vykurovanie a pri väčších formátoch obkladu nad 40 – 60 cm. Flexibilné lepidlo najvyššej kvality s triedou S2 určite použite pri veľkorozmerových obkladov nad 1 meter a aj v exteriéri (terasy, balkóny) pri náročnejších podmienkach ako priame slnečné žiarenie, priamy dážď, okolie bazénov a tmavé farby obkladov.
Flexibilné lepidlá Baumit Baumacol sú vysoko pružné a ideálne pre tie náročnejšie aplikácie.

Inovatívna gélová technológia

Vyskúšajte flexibilné lepidlo Baumit Baumacol FlexUni Gel s inovatívnou gélovou technológiou pre hrúbky lepenia 2 až 15 mm. Týmto lepidlom dokážete v jednom kroku nalepiť obklad alebo dlažbu a zároveň vyrovnať nerovnosti v podklade. Lokálne môžete vyspraviť nerovnosti až do hrúbky 10 mm.
Konzistencia lepidla sa dá upraviť podľa požiadaviek. Tuhá konzistencia je pre štandardné lepenie obkladov a dlažby na steny a podlahu. Plastická konzistencia lepidla je vhodná predovšetkým na podlahy. Veľmi dobre vyplní škáry a medzery v podklade, čím sa zvyšuje prídržnosť. Ideálne pre exteriér.

Výhody Baumit Baumacol FlexUni Gel

 • Lepšie spracovanie a prídržnosť pri lepení nasiakavých i nenasiakavých obkladov
 • Variabilné nastavanie konzistencie lepidla
 • Rýchlejšie zrenie lepidla
 • Minimálny sklz

Baumit Baumacol FlexTreme

Pri náročných podmienkach a veľkých formátoch obkladov je potrebné použiť flexibilné lepidlá. Čím vyššia kvalita lepidla, tým je aj vyššia bezpečnosť systému. Flexibilné lepidlá sú označované podľa normy STN EN 12004 triedou S1 a S2 a garantujú odolnosť lepiacej malty voči priečnej deformácii. To znamená, že lepšie prenášajú pnutia medzi podkladom a obkladovým prvkom.

Pre obľúbené veľkoformátové obklady a náročné podmienky použitia je vhodné použiť lepidlo Baumit Baumacol FlexTreme. Je to flexibilné lepidlo na obklady a dlažby s extrémnou prídržnosťou triedy C2TE S2 podľa normy STN EN 12004, na vonkajšie a vnútorné použitie. Cementové lepidlo vysokej kvality je vhodné do najnáročnejších podmienok a spoľahlivo ním nalepíte ťažké obklady a dlažby veľkých rozmerov.

  • Vysokoflexibilné lepidlo triedy S2
  • Určené pre veľkoformátové prvky
  • Pre podklady s vysokým tepelným zaťažením

Baumit Baumacol FlexTop

Baumit Baumacol FlexTop je flexibilné mrazuvzdorné lepidlo triedy C2TE S1 (so zníženým sklzom a predĺženou dobou zavädnutia) podľa normy STN EN 12004 na lepenie obkladov a dlažby. Vhodné na lepenie keramického obkladu a dlažby, gresu, prírodného kameňa, pre veľké rozmery aj tmavé farby. Na vonkajšie aj vnútorné použitie.

 • Lepidlo na obklady a dlažby
 • Flexibilné, trieda C2TE S1
 • Do interiéru i exteriéru

Zdroj:baumit.sk