Po zimných mesiacoch, keď sme svoje domovy držali v teple a čelili sme mrazom, prichádza jar s ideálnymi podmienkami pre renovácie a úpravy. Úpravy môžu výrazne ovplyvniť výšku vašich nákladov na energie počas celého roka.Prax totiž jednoznačne potvrdzuje, že dôkladným zateplením rodinného domu môžete okamžite platiť menej za energie.V článku sa dozviete, aká je cena za zateplenie domu a zároveň vám poradíme, ako kvalitne zatepliť.

Cena za zateplenie

Najviac peňazí vám pri vykurovaní v zime „odchádza“ cez vonkajšie steny domu. Preto je zateplenie fasády úplným základom, s ktorým by ste mali začať, ak chcete platiť menej za energie. Rozhodujúcou položkou pri zateplení je materiál. Konkrétne pri zateplení fasády to je penetračný náter, izolácia (polystyrén alebo minerálna vlna), kotvy, lepiaca a výstužná malta, sklovláknitá mriežka a omietka. Pri zateplení je dôležité dodržať technologický postup a nevynechať žiadny z materiálov, v opačnom prípade totiž zateplenie nebude „fungovať“ ako má a vydrží namiesto desiatok rokov výrazne kratšie. V praxi mnoho ľudí podceňuje napríklad penetráciu pôvodnej omietky, na ktorú pôjde zateplenie. Tá je mimoriadne dôležitá, keďže zabezpečuje priľnavosť lepiacej malty, ktorá spolu s kotvami drží na stene celý zatepľovací systém. Viac informácií o cene zateplení domu  v linku TU.

Dotácia na zateplenie

Ako npri zateplení ušetriť? Aktuálne môžete získajte finančný príspevok na zateplenie a celkovú obnovu svojho bývania. Vďaka Plánu obnovy rodinných domov môžu vlastníci 30-tisíc rodinných domov získať finančnú podporu až 19-tisíc eur na zateplenie a celkovú obnovu svojho bývania. Spolu je v programe obnovy k dispozícii vyše 1 miliarda eur.

Zateplenie fasády

Alternatívou ku klasickému, kontaktnému zatepleniu je pri zateplení fasády takzvaná odvetraná fasáda. Jej výhodou je odvod pár, vlhkosti a v lete aj horúceho vzduchu od muriva smerom von. Tým pádom izolácia lepšie v zime izoluje a v lete chráni pred prehrievaním. Pred odvetrané systémy sa ako izolácia používajú dosky zo sklenej alebo kamennej vlny. Tento spôsob je o niečo drahší, ako keď sa izolácia – polystyrén alebo minerálna izolácia – lepí priamo na stenu. Aj keď sa klasický kontaktný spôsob zateplenia používa najviac, aj pri ňom sa dajú robiť chyby. K najčastejším patrí nesprávny spôsob lepenia: na izoláciu sa má lepiaca malta nanášať po celom obvode s niekoľkými vnútornými „bodmi“. Nesprávnym spôsob je lepenie „na buchty“, čiže keď lepiaca malta drží izoláciu len na niekoľkých bodoch.
V praxi často tiež vidieť malý počet tzv. kotiev, ktoré jednotlivé dosky držia na stene. To je chyba, ktorá môže spôsobiť popraskanie celej izolácie. Na meter štvorcový sa má použiť minimálne 6 – 8 kusov kotiev. Šetriť na tejto položke je úplný nezmysel, keďže pár centov úspor ohrozuje celé zateplenie za niekoľko tisíc eur.

Cena fasádnej omietky sa môže výrazne líšiť v závislosti od viacerých faktorov, vrátane typu omietky, kvality materiálu, ceny práce v danom regióne, veľkosti a stavu fasády, ako aj od špecifických požiadaviek na aplikáciu a prípadné prídavné úpravy. Tu je približný prehľad možných cenových rozpätí, ktoré môžete očakávať:

Orientačný cenník tenko vrstvovej fasádnej omietky domu o výmere 100m2

Najlacnejší variant

Komponenty cenyProduktCena za 100 m2Cena za 1 m2
Podkladový náterweber 700103,2 €1,03 €
Omietkaweberpas nova S roztieraná 2,0 mm936,00 €9,36 €
Práca800 €8 €

* aktualizované v marci 2024 (ceny uvádzané v cenníkových cenách s DPH)

 

Zlatá stredná cesta

Komponenty cenyProduktCena za 100 m2Cena za 1 m2
Podkladový náterweber 700103,2 €1,03 €
Omietkaweberpas silikónová roztieraná 2,0 mm1008,00 €10,08 €
Práca800 €8 €

* aktualizované v marci 2024 (ceny uvádzané v cenníkových cenách s DPH)

 

Technologicky najpokročilejšie

Komponenty cenyProduktCena za 100 m2Cena za 1 m2
Podkladový náterweber 700103,2 €1,03 €
Omietkaweberpas aquaBalance/weberpas clean Active roztieraná 2,0 mm1188,00 €11,88€
Práca800 €8 €

* aktualizované v marci 2024 (ceny uvádzané v cenníkových cenách s DPH)

Zateplenie strechy

Cez strechu uniká približne 25 % tepla, okrem toho je veľkým problémom prehrievanie podkrovia v lete. Preto je pri rekonštrukcii strechy dôležité vyberať tepelnú izoláciu tak, aby nastal tzv. fázový posun. To znamená, že teplo nestihne prejsť celou strechou, kým je vonku horúco. Ideálne je, ak strecha vytvorí fázový posun 6 až 9 hodín. Pritom hrá kľúčovú rolu izolácia, keďže len samotná kvalitná sklená minerálna vlna dokáže vytvoriť fázový posun vyše 6 hodín. Odborníci Cechu strechárov odrádzajú od použitia striekanej peny, ktorá nielen nemá garantované vlastnosti, ale striekaná pena môže spôsobiť majiteľovi ďalšie problémy napríklad s plesňami a hnilobou celej strechy.

Zateplenie je najlacnejší spôsob, ako znížiť účty za energie

Zateplenie sa v praxi ukázalo ako najlacnejší spôsob, ako platiť menej za energie a výrazne znížiť spotrebu elektriny či plynu na vykurovanie. „Izolačný materiál a samotné zatepľovacie práce stoja majiteľa rodinného domu pomerne nízku sumu v porovnaní s inými investíciami pri obnove, avšak prinášajú najväčšie výsledky pri úspore nákladov na kúrenie. A to počas niekoľkých desiatok rokov. Pred časom sa našou izoláciou zatepľoval poschodový rodinný dom pri Zvolene z dierovanej tehly s pultovou strechou so 160 m2 obytnej vykurovanej plochy. Plus majitelia pred zateplením ešte vymenili okná. Keď sa porovnali s rovnakým domom v susedstve, ročná úspora na energiách bola 1 280 eur. Za väčšinu usporených peňazí vďačí majiteľ zatepleniu,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti ISOVER.

Na upresnenie, kým porovnávaný nezateplený dom so starými oknami a strechou s tenkou izoláciou bol v energetickej triede C s nákladmi na vykurovanie a teplú vodu 2 100 eur ročne, ten zateplený sa dostal do triedy A1 s ročnými nákladmi 816 eur. Tento rozdiel pritom bude pri ďalšom zdražovaní elektriny a plynu každým rokom rásť. „Skúsenosti jasne dokazujú, že zateplením domu podľa odporúčaní technickej normy ušetrí majiteľ domu bez problémov ušetrí viac ako polovicu nákladov na energie. A ak k zatepleniu pridá aj výmenu starých okien za kvalitné s trojsklom, môže usporiť až 70 percent nákladov za energie,“ vysvetľuje Alexander Prizemin z projektu www.vsetkoozatepleni.sk, ktorý radí ľuďom, ako získať dotáciu na obnovu rodinného domu.

Zateplenie a výber materiálu

Pred zateplením sa odporúča poradiť sa s odborníkom o výbere materiálov a riešení rôznych problematických miest, ktoré má každý starší dom. Na telefónom čísle 0800 139 139 vám odborníci Technického poradenstva Isover bezplatne poradia, čo a ako zatepliť, aký materiálom a akým chybám sa vyhnúť. Zároveň vám pripravia aj cenovú ponuku na materiál a ak poviete, že ste na nich kontakt získali na webe vsetkoozatepleni.sk, získate aj zľavu. Odborníkov môžete kontaktovať aj mailom na poradenstvo@isover.sk.
„Výber materiálu a najmä návrh spôsobu a hrúbky zateplenia je dôležité premyslieť a poradiť sa. Každý dom je totiž v inom stave a ak nechcete riskovať, že vami vybraný spôsob zateplenia, materiál a hrúbka neprinesú očakávaný výsledok, treba si ideálne dať vypracovať projekt,“ odporúča Vladimír Balent. Ak nechcete investovať do projektu, určite sa poraďte s odborníkmi na Technickom poradenstve Isover.

Kompletnú ponuku nájdete v predajniach našich partnerov po celom Slovensku.

Zdroj :https://www.sk.weber/ a  https://vsetkoozatepleni.sk/