weberpas aquaBalance ODPORÚČAME

weberpas aquaBalance - Inovatívna fasádna omietka obsahujúca organické pojivo

INOVATÍVNA OMIETKA NOVEJ GENERÁCIE

Fasádna tenkovrstvová pastovitá omietka obsahujúca organické spojivo, jednoducho spracovateľná, umývateľná, hydrofilná, pripravená na priame použitie. Na ručné a strojové spracovanie.

  • Maximálne ekologická – bez biocídov
  • Hydrofilný účinok znižuje riziko rastu rias a plesní
  • Široký výber farieb a štruktúr
  • Omietka slúži na ochranu stavby pred poveternostnými vplyvmi.
  • Vhodná na farebné a štrukturálne stvárnenie nových fasád alebo pri rekonštrukciách, modernizáciách a renováciách.
  • Je tiež určená ako konečná povrchová úprava vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov.
  • Vhodná na ručné aj strojové spracovanie striekaním. Na strojové spracovanie je vhodná roztieraná štruktúra.
  • Jemnú omietku s 1 mm zrnom odporúčame použiť na malé plochy ako napr. lemovanie okien.
  • Dodávaná ako roztieraná štruktúra s 1 mm, 1,5 mm, 2 mm a 3 mm zrnom a ako ryhovaná s 2 mm zrnom.

 

Ako funguje regulácia vlhkosti fasády?

Vplyvom ochladzovania povrchu zatepľovacích systémov v nočných hodinách dochádza ku kondenzácií vody na povrchu fasády, čo vytvára živnú pôdu pre rast rias a plesní. Omietka weberpas aquaBalance efektívne reguluje vlhkosť na povrchu a pomáha udržiavať povrch fasády suchší.
Pri zvlhčení dažďom alebo rosou omietka zvyšuje aktívnu odparovaciu plochu vody, čím sa fasáda rýchlejšie vysúša. Kapilárne póry zároveň dokážu dočasne absorbovať nadbytočnú vlhkosť a pri poklese vlhkosti ju postupne uvoľňujú späť do ovzdušia. Tým sa zabezpečuje prirodzená rovnováha vodného režimu fasády, ktorá si dlhodobo zachováva čistý vzhľad so zvýšenou ochranou voči tvorbe rias a plesní.

Ekologické riešenie a jednoduchá aplikácia

Omietka neobsahuje biocídne prostriedky, ktoré by sa mohli vyplavovať do okolitého prostredia a negatívne ovplyvňovať prírodu. Vďaka tomu je šetrná k životnému prostrediu.
Vylepšená receptúra zaručuje jednoduché spracovanie omietky. Navyše, pri nízkych teplotách je možné použiť špeciálny urýchľovač tuhnutia, ktorý skracuje čas zrenia.

Ako funguje technológia aquaBalance?

Omietka využíva špeciálnu technológiu, ktorá znižuje povrchové napätie medzi vodou a omietkou. Kvapky vody sa rozlejú do väčšej plochy, aktivujú sa mikroskopické kapiláry, a vlhkosť sa tak rýchlejšie odvádza z povrchu fasády.
Zostatková voda absorbovaná omietkou sa postupne odparuje vo forme vodnej pary do okolitého prostredia. Výsledkom je fasáda odolnejšia voči tvorbe rias a plesní, a to bez použitia biocídnych prísad. Táto inovatívna technológia chráni fasádu aj životné prostredie.

Ako pracovať s týmto produktom?

Podklad nesmie byť zamrznutý, musí byť suchý, čistý, stabilný, vyzretý, bez prachu, mastnoty, zvyškov oddebňovacích a odformovacích prostriedkov, výkvetov, pľuzgierov a odlupujúcich sa častí, starých náterov, bez  biotického napadnutia a aktívnych trhlín v ploche.
Nesúdržné a uvoľňujúce časti odstrániť. Podkladové vrstvy a omietky musia byť dostatočne suché a vyzreté.
Pri pochybnostiach o kvalite podkladu je potrebné ešte pred začatím prác preveriť jeho vlastnosti.

Min. 24 hodín pred nanášaním fasádnej omietky podklad dôkladne natrieť penetračným náterom weber 700.

Miešanie

Pred začatím prác celý obsah vedra dôkladne premiešať elektrickým miešadlom. Následne, v prípade potreby upraviť konzistenciu omietky malým množstvom vody, max. 200 ml čistej vody na 25 kg vedro. Sýte odtiene neriediť alebo len s malým množstvom vody. Prílišné zriedenie omietky môže zhoršiť vlastnosti omietky, napr. spracovanie, kryciu schopnosť, intenzitu farebného odtieňa.

Nanášanie

Tenkovrstvovú omietku na podklad nanášať antikorovým hladidlom v hrúbke zrna. Bezprostredne po nanesení omietku zašúchať plastovým hladidlom tak, aby vznikla želaná štruktúra. Na jednu ucelenú plochu omietku nanášať súvislé bez prerušenia tak, aby napojenia omietky neboli viditeľné.

Omietky weberpas aquaBalance, clean Active, nova S, silikónová a silikátová je možné nanášať aj strojovo striekaním. Rozmiešanú omietku naliať do zásobníka stroja. Omietku do zásobníka pridávať podľa potreby tak, aby sa do hadice nedostal vzduch. Na začiatku si časť materiálu odstriekajte do nádoby a začnite s nanášaním na fasádu. Fasádnu omietku nanášať na podklad rovnomerne a plynulo krúživými pohybmi vo vzdialenosti približne 30 – 40 cm (podľa nastavania stroja a spôsobu použitia) v smere kolmo na stenu.  Povrch nastriekanej fasádnej omietky už nie je potrebné dodatočne upravovať manuálne plastovým hladidlom.

Upozornenie

Teplota vzduchu a podkladu počas spracovania a zrenia materiálu musí byť od +5 °C do +25 °C. Pri aplikácii fasádnej omietky a počas ďalších min. 24 hodín nesmie teplota vzduchu klesnúť pod +5 °C. Počas spracovania a zrenia materiálu fasádu min. 48 hod. chrániť pred nepriaznivými klimatickými podmienkami (priame slnečné žiarenie, vysoké teploty, silný vietor, prievan, dážď), napr. pomocou ochranných sietí na lešenie.

Všetky uvedené parametre platia pre teplotu vzduchu +20 °C a vzdušnú vlhkosť ≤ 70 %. Pri nižšej teplote vzduchu, vyššej relatívnej vlhkosti, hlavne v období na jar a jeseň, kedy sa vyskytujú častejšie hmly a dažde, je potrebné počítať s pomalším vyzrievaním omietky. Ak nanesená omietka nie je ešte vyzretá a dostatočne chránená voči poveternostným vplyvom, môže dôjsť k poškodeniu omietky dažďom, prípadne môže dôjsť k farebným odchýlkam odtieňa po zaschnutí omietky.

Neprimiešavať žiadne iné prísady, okrem uvedených v tomto technickom liste. Dodržiavať platné normy, jednotlivé technické listy produktov a technologický predpis.

Pri použití tenkovrstvovej omietky ako finálnej povrchovej vrstvy vonkajšieho tepelnoizolačného kontaktného systému odporúčame použiť odtiene so súčiniteľom svetlosti HBW minimálne 25, pri silikátových omietkach minimálne 30 alebo TSR viac ako 20.

Likvidácia odpadov

Vzniknutý odpad a zvyšky nespotrebovaného materiálu zlikvidujte v súlade s platnými legislatívnymi požiadavkami na likvidáciu odpadov v mieste použitia.

Zdroj: https://www.sk.weber/