Horúce letné mesiace a mierne daždivé zimy ovplyvnené globálnym otepľovaním vytvárajú optimálne životné podmienky pre mikroorganizmy. Rastu rias a plesní prospieva najmä skondenzovaná voda na povrchu zatepľovacích systémov. Voda sa na ňom kondenzuje v nočných hodinách, keď pod vplyvom určitých teplotných, vlhkostných a geografických podmienok dochádza k podchladeniu povrchu. Nižšie zaťaženie vzduchu a vody škodlivými látkami sú síce všeobecným pozitívom, ale zároveň riasám a plesniam umožňujú lepšie prežiť. Na to, či sa plesniam darí alebo nie, vplývajú aj stavebné podmienky. Práve preto treba veľkú pozornosť venovať aj výberu povrchu fasády.

Čoraz dôležitejšie je aj používanie ekologických a šetrných materiálov. weberpas aquaBalance je jedinečná inovatívna technológia omietok, ktorá tieto požiadavky spĺňa.

Omietka weberpas aquaBalance

Jednoducho spracovateľná sfarbená pastovitá omietka obsahujúca organické pojivo, pripravená na priame použitie.Je maximálne ekologická – bez biocídov a vysoko paropriepustná.

Využitie omietky weberpas aquaBalance

Omietka slúži na ochranu stavby pred poveternostnými vplyvmi
Vhodná na farebné a štrukturálne stvárnenie nových fasád alebo pri rekonštrukciách, modernizáciách a renováciách na jadrovej omietke
Je tiež určená ako konečná povrchová úprava vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov
Môže byť použitá do exteriéru aj interiéru.

Ako funguje regulácia vlhkosti fasády?

Vplyvom ochladzovania zatepľovacích systémov v nočných hodinách dochádza ku kondenzácií vody na povrchu fasády, ktorá vytvára živnú pôdu pre rast rias. Povrch omietky weberpas aquaBalance dokáže regulovať vlhkosť. Po zvlhčení dažďom alebo rosou sa znateľne rýchlejšie vysušuje, pretože niekoľkonásobne zväčšuje aktívnu odparovaciu plochu každej kvapky vody. Najjemnejšie kapilárne póry navyše na prechodnú dobu prijímajú prebytočnú vlhkosť a pri klesajúcej vlhkosti ju hneď vracajú späť do atmosféry. Vodný režim fasády sa udržuje v prirodzenej rovnováhe, riasy ani plesne tu nenájdu živnú pôdu a fasáda si po dlhú dobu zachová pekný vzhľad. Omietka neobsahuje anorganické biocídne prostriedky pre ochranu povrchu, ktoré sú spotrebovávané a vymývané do okolitého prostredia, kde škodia, preto je omietka šetrná k životnému prostrediu. Nielenže má weberpas aquaBalance zdokonalenú receptúru, vďaka ktorej je jednoducho spracovateľná, ale navyše, pre rýchlejšie zrenie omietky, je možné pri aplikácií za nízkych teplôt použiť urýchľovač tuhnutia.Špeciálna technológia použitá v omietke znižuje povrchové napätie medzi vodou a omietkou, zostatková voda sa rozleje do väčšej plochy, aktivuje sa množstvo mikroskopických kapilár a je tak rýchlejšie odvádzaná z povrchu omietky. Zostatkovú vodu omietka weberpas aquaBalance pojme a jej povrch zostane v krátkom čase suchý. Vsiaknutá voda je postupne odvádzaná späť do atmosféry vo forme vodnej pary, ktorú nemôžu mikroorganizmy využiť pre svoj život a fasáda zostáva čistá. Novou technológiou je fasáda chránená proti mikroorganizmom bez použitia biocídnych prísad, čím zároveň nezaťažuje životné prostredie.

Výhody omietky weberpas aquaBalance

• Prirodzená, trvalá ochrana pred riasami a plesňami
• Maximálne ekologická, bez biocídov
• Reguluje vlhkosť na povrchu fasády
• Dostupná vo všetkých farebných odtieňoch
• Krásny vzhľad fasády po dlhšiu dobu
• Konečná povrchová úprava vhodná na minerálne omietky a vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy (ETICS) weber.therm
• Jednoducho spracovateľná
• Vysoko paropriepustná (μ=60-80)
• Možnosť použiť urýchľovač tuhnutia pri nízkych teplotách

Zdroj: https://www.sk.weber/