Tmelenie je dnes ešte jednoduchšie

Používanie sadrokartónu je čoraz populárnejšie a spolu s ním stúpa aj potreba kvalitného tmelenia. Pomáha totiž zahladiť stopy po spojoch a skrutkách, ale aj zvyšovať akustické, vodeodolné a protipožiarne vlastnosti stien. Ale pozor, nie je tmel ako tmel.

Kvalita finálnej úpravy sadrokartónových stien tmelením sa delí na štyri úrovne – od Q1 až po Q4. Základná úroveň Q1 zahŕňa pretmelenie škár a najhrubších nedokonalostí, ako sú skrutky a stopy po náradí i odstránenie prebytočného materiálu. Takto upravený povrch je vhodný ako povrch pod obklad alebo hrubo navrstvenú omietku. Kvalita tmelenia rastie až po úroveň Q4, ktorá zahŕňa celoplošné prestierkovanie materiálom v hrúbke aspoň 1 milimeter. Sadrokartón s tmelením Q4 je vhodný na tapety, stierky a nátery so stredným leskom a všetky formy náročných povrchových úprav. Viac informácií o kvalite povrchu sadrokartónových stien a priečok nájdete na tejto stránke.

Aký typ tmelu použiť?

Tmeliace hmoty sú všeobecne dostupné v dvoch základných formách. Prvou je prášková forma, ktorú treba pripraviť zmiešaním s vodou. Práškové tmely sú zväčša dodávane vo vreciach s rôznou hmotnosťou. Druhou formou je pastová hmota, taktiež nazývaná aj „ready mix“, ktorá sa dodáva v plastových vedrách. Pastové tmely sú po otvorení pripravené ihneď na použitie.

Do pozornosti by sme vám chceli dať dva produkty značky Rigips.

  • Špachtľovací tmel Vario je dodávaný ako práškový tmel vhodný na tmelenie škár a spojov sadrokartónových konštrukcií. Odporúča sa pre použitie v protipožiarnych konštrukciách a v konštrukciách s požiadavkami na pevnosť, únosnosť a nárazuvzdornosť.
  • Pastový tmel ProMix Mega je možné použiť na základné tmelenie spojov sadrokartónových dosiek, tmelenie skrutiek po montáži opláštenia, ale aj na finálne tmelenie povrchu.

Pri oboch tmeloch sa odporúča použitie v spojení s výstužnou páskou aby bola zaručená pevnosť vytvorených spojov sadrokartónových dosiek. Použiť môžete papierovú ale aj sklovláknitú výstužnú pásku.