Jesenná akcia Porotherm do 30.11.2023

Akcia – 40 % z cenníkovej ceny na brúsené tehly 30T profi plnené minerálnou vlnou pre steny hrúbky 30 cm. Už žiadna potreba zateplenia. Ušetrite na nákladoch za samotné zateplenie a energie.
V ponuke spolu s murovacou penou Dryfix alebo s maltou pre tenké škáry. Viac informácií TU

Kvalitu života ovplyvňuje nielen spôsob, akým k nemu pristupujeme, ale aj prostredie, v ktorom žijeme. Ak uvažujete o stavbe nového domu, potom sú pálené tehly tou správnou voľbou.
Rodinný dom už nemusíte zatepliť. Jednovrstvové omietané obvodové murivo dokážete zhotoviť s nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami aj bez zateplenia. Stačí, ak na výstavbu domu použijete brúsené tehly z kategórie Energy+. Získate tak dom so životnosťou viac ako 100 rokov.

Nadštandardné tepelnoizolačné vlastnosti

S tehlami Porotherm T Profi a Porotherm EKO+ možno realizovať jednovrstvové obvodové murivo bez dodatočného zateplenia. Tehly sa vyznačujú vysokou pevnosťou a odolnosťou proti poveternostným vplyvom. Okrem toho vynikajú zvukovoizolačnými vlastnosťami, požiarnou odolnosťou, nízkou tepelnou vodivosťou či prirodzenou priepustnosťou vodných pár. Nezateplené tehlové murivo pomáha v interiéri udržiavať stabilnú vnútornú teplotu a trvalo tak prispieva k zníženiu spotreby energie na vykurovanie či chladenie. Aj bez zateplenia dosahujú tehly nadštandardné tepelnoizolačné parametre a vyhovujú tak požiadavkám pre domy s takmer nulovou potrebou energie. Ak sa rozhodnete pre jednovrstvové obvodové riešenie, budete spokojní. Je zárukou stabilných parametrov počas celej životnosti stavby bez dodatočnej údržby. Nezabudnite však na stavbe použiť systémové doplnky. Dokážu výrazne zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti detailov, ako sú rohy, parapety a ostenia okien. Použitie doplnkových tehál výrazne redukuje tepelné straty a minimalizuje riziko vzniku plesní.

Vysoký komfort bývania dosiahnete s tehlami Porotherm T Profi. Z týchto tehál Porotherm si viete postaviť dom, ktorý sa v lete nebude prehrievať a v zime v ňom zas bude príjemne teplo.

Užívajte si celoročný komfort

Tehla je prírodný stavebný materiál s výbornou akumulačnou schopnosťou, ktorá je úmerná objemovej hmotnosti materiálu. To znamená, že stavby s masívnejšou nosnou konštrukciou akumulujú teplo lepšie. Tehly Porotherm T Profi plnené minerálnou vlnou majú pomerne masívne keramické rebrá, preto okrem vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností aj dobre akumulujú teplo. Aj vďaka tomu pomáhajú udržiavať stabilnú interiérovú teplotu v miestnostiach pri zmenách vonkajšej teploty v priebehu dňa, ako aj v prechodných obdobiach počas roka. S nástupom letných teplôt zostáva v tehlovom dome ešte niekoľko dní príjemná teplota. V zime sa zas spomaľuje pokles teplôt v interiéri. V oboch prípadoch to môže znamenať úsporu nákladov na energie: v prvom prípade na klimatizáciu, v druhom na vykurovanie. V šikovne navrhnutom tehlovom dome s využitím pasívneho a aktívneho tienenia nebudete klimatizáciu ani potrebovať.

Zdravá vnútorná klíma

Tehlové murivo priaznivo vplýva aj na kvalitu vzduchu v interiéri. Ako jeden z mála stavebných materiálov neobsahuje žiadne chemické prísady a neuvoľňuje do prostredia žiadne škodliviny. Vďaka dostatočnej pórovitosti keramického črepu tehál je difúzia vodnej pary dostatočná. Odborne zhotovené detaily v obvodovej stene s použitím doplnkových tehál pomáhajú udržiavať dostatočne vysoké povrchové teploty a zabezpečujú príjemnú klímu v dome bez rizika vzniku plesní.

Nepotrebujete ani zateplenie

Tehly Porotherm T Profi patria do produktovej skupiny Energy+. Okrem schopnosti akumulovať teplo majú aj výborné tepelnoizolačné i zvukovoizolačné vlastnosti, a vďaka masívnym keramickým rebrám aj vysokú pevnosť. Tieto tehly už netreba zatepľovať, lebo majú niekoľko vrstiev minerálnej tepelnej izolácie vo vnútri, pričom keramická tvarovka zabezpečuje účinnú ochranu týchto vrstiev. Takáto obvodová stena vyžaduje minimálnu údržbu a má dlhšiu životnosť ako kontaktný systém zateplenia. Ak si zvolíte tieto tehly, oceníte aj rýchlosť a jednoduchosť výstavby.

Tehla je ideálnym materiálom na stavbu domu

Ponuka murovacích materiálom je v dnešnej dobe široká. Veríme, že výber toho správneho murovacieho materiálu si zaslúži prieskum a zhodnotenie viacerých parametrov a vlastností. Prinášame vám hneď niekoľko argumentov, prečo je pálená tehla spoľahlivým stavebným materiálom:

 • tehla je stavebný materiál z prírodných surovín
 • tehla je stavebný materiál bez výrobnej vlhkosti
 • tehla pri vysychaní nemení svoj objem ani rozmer
 • tehlový dom odolá požiaru
 • tehlový dom je pevný a stabilný
 • tehlový dom šetrí energie na vykurovanie
 • steny tehlového domu vedia akumulovať teplo
 • v tehlovom dome je príjemné a zdravé vnútorné prostredie
 • tehlové murivo vás ochráni aj pred hlukom
 • tehlový dom prežije niekoľko generácií
 • moderné technológie murovania šetria váš čas a peniaze
 • doplnkové tehly – systémové riešenie pre detaily
 • systémové detaily – spoľahlivé riešenie bez plesní

Výhody použitia tehly

Odolný stavebný materiál poskytujúci ochranu
Keďže primárnou zložkou tehál je hlina, ktorá je vypálená na vyše 1000 °C, ide o nehorľavý materiál. Na odolávanie voči požiaru sú teda tehly ako stvorené. Overené štúdie ďalej dokazujú, že domy postavené z tehál ponúkajú omnoho väčšiu ochranu pred vetrom ako domy postavené z iného materiálu (vinyl, cement a pod). Tehla je taký silný a odolný stavebný materiál, že dokonca prevyšuje požiadavku na odolnosť proti nárazu hurikánu v rizikových oblastiach, akou je aj (teraz aktuálna) Florida. Nesmieme zabudnúť ani na ďalšiu vynikajúcu vlastnoť tehál, ktorou je kontrola vlhkosti. Podľa uznávaného nezávislého laboratória pre stavebné výrobky, tehlové steny kontrolujú vlhkosť lepšie ako ktorékoľvek iné stenové systémy. Aj preto tehly pomáhajú minimalizovať rast plesní, hnilobu dreva, zásah hmyzu či koróziu spojovacích materiálov.

Komfort
Chládok v lete, teplo v zime. Prirodzené tepelnoizolačné vlastnosti tehál zmierňujú extrémne teploty v budovách, vďaka čomu pomáhajú efektívne znižovať spotrebu energie. Okrem toho kvôli špeciálnemu systému dierovania a ozubenia sa tehly pýšia výbornými akustickými parametrami. Sú vhodné do miestnosti s vyšším nárokom na zvukový útlm. Susedova „garážová“ kapela vás teda nikdy neprivedie do zúfalstva.

Úspora finančných prostriedkov
Nielen energetických zdrojov, ale hlavne vašich ťažko zarobených peňazí! Za kvalitné tehly si dnes na začiatku možno priplatíte, no to len kvôli tomu, aby sa vám po pár rokoch všetky peniaze vrátili. Bavíme sa totiž o murive schopnom poskytnúť lepšiu tepelnú izoláciu, so zníženou spotrebou energie na vykurovanie a teda značne lacnejším bývaním. Tehla sa, mimochodom, počas rokov nerozbije, nerozloží a ani nevyžaduje namaľovanie. Nebude ani vyžieraná termitmi či iným hmyzom. Tehla jednoducho nevyžaduje žiadnu platenú údržbu.

Stálosť
Murovacie materiály by mali byť po zabudovaní tvarovo stabilné a za žiadnych okolností by nemali meniť svoj tvar, respektíve rozmery. Ak to tak nie je, môžu po určitom čase vzniknúť trhliny v murive. Tehla zrodená v ohni opúšťa výrobné linky v absolútne suchom stave, čiže žiadne objemové zmeny spojené s prípadným vysychaním tu neprichádzajú do úvahy.

Živorné prostredie
Aby toho nebolo málo, tehlové steny sú vôbec tie najpriateľskejšie k životnému prostrediu zo všetkých! Netreba sa tomu ani nejak diviť. Pravá hlinená tehla sa predsa vyrába z prírodných materiálov. Najviac z hliny a bridlice. Viac ako 80% tehlových pecí je vykurovaných zemným plynom a početné zariadenia využívajú palivá z biologických materiálov z iných priemyselných aplikácií a odpadových produktov. Tehly sú okrem toho jedny z mála materiálov, ktorým stavebné predpisy umožňujú ich opätovné využitie.

Zdroj: https://www.wienerberger.sk/produkty/stena.html